poniedziałek, 14 listopada 2011

Sok z aloesu


Zastosowanie aloesu w lecnictwie sięga kilku tysięcy lat wstecz, od wtedy już znany był jako środek regenerujący oraz uodporniający organizm. Zawiera m.in. podstawowe aminokwasy, żelazo, wapń, cukry, enzymy, wiatminę C. Aoles potrafi działać na piziomie przemian komórkowych, wspomaga strawnośc, zapobiega zaparciom, regeneracuje komórki. Sok aloesu posiada wszystkie te zdrowotne właściwości kiedy tworzymy go sami, bądź kupujemy od dobrych i sprawdzonych producentów, którzy oferują nam wartościowy i  pozyskiwany w naturalny sposób produkt.

Jak spożywać?

2x dziennie po 30 ml przed posiłkami. Należy go rozcięczyć z sokiem bądź wodą w poroporcjach 1:1.

Przepis na sok z aloesu.


Do zrobienia naszego własnego soku z aloesu będziemy potrzebowali liście aloesu z 1 doniczki oraz 1 łyzeczkę miodu. Należy przy tym pamiętać że aloes nie może mieć powyżej 5 lat.

Obrywamy liście aloesu oraz umieszczamy wyczyszczone do zamrażalki na 8 dni. Zmrożone liście należy włożyć do miksera i zmiksować aż będziemy mieli papkę. Papkę należy "przepchnąć" przez sitko aby uzyskać sam sok. Dodajemy miód oraz zamykamy w butelce ( najlepiej żeby była szklana ) oraz umieszczamy w lodówce.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Nigdy nie spotkałem się z sokiem z aloesu. Do tej pory sądziłem, że jego głównym i jedynym zastosowaniem jest kosmetologia.

Anonimowy pisze...

A że niby dlaczego nie może mieć więcej, niż 5 lat, mój miał z 8 i jakoś działa równie dobrze. Poza tym kto udowodnił, że musi leżeć 8 dni w lodówce, jakaś wierutna bzdura.

Anonimowy pisze...

wydaje mi się, że z tym trzymaniem w zamrażarce chodzi o to żeby stracił goryczkę. Może się mylę, nie wiem.

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hot Sonakshi Sinha, Car Price in India