Aronia - rośliny rodziny różowatych. Pochodzi z wybrzeża ameryki północnej i traktowana jest jako dziki krzew. Potrafi osiągnąć wysokość nawet do 3 metrów. Owoce mają kolor czarno-granatowy o średnicy około 1 cm. Występuje na terenach mokrych i suchych, pomieważ posiada niewielkie wymagania dotyczące jakości gleby.
Stosowana jest jako: roślina ozdobna, owocowa, lecznicza.
Sok z aronii jest cudownym rozwiązaniem dla osób które nie lubią różnych leków oraz odżywek, a chcą uzupełniać swoją dietę w niezbędne witaminy oraz minerały. W skład witamin i minerałow jakie zawiera sok z aronii wchodzą m.in.: antocyjany, fenelokwasy, garbniki, pektyny, witaminę C, witaminę P, potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, mangan, molidben i jod. Warto go kupować i pić, ponieważ jego działanie wpływa pozytywnie na organizm człowieka. Można też samodzielnie zrobić sok z aronii.
Przepis na sok z aronii.
- 2 litry wody
- 1kg-1.5kg owoców aronii
- 200 sztuk liści z wiśni (koniecznie powinny być świeże)
- 2 cytryny
- 6-8 szklanek cukru ( w zależności jak słodki sok lubimy)
2. Sposób przygotowania
Owoce aronii umieszczamy w garnku i zakrywamy liśćmi z wisni. Całość należy zalać wodą i gotować przez 30 minut. W momencie kiedy zacznie wrzeć należy wyłączyć ogieńi odcedzić sok z liści i miazgi. Po przelaniu do innego garnka należy wycisnąć dwie cytryny oraz dodać cukier. Mieszamy do momentu aż cukier rozpuści się w ciepłej wodzie. Ponownie musimy doprowadzić nasz sok do wrzenia, a następnie odstawiamy go w jakies chłodne miejsce i czekamy aż ostygnie.
Przepis można elastycznie zmieniać w zależności od upodobań. Jeżeli ktoś lubi bardziej słodki to dodajemy więcej cukru, możemy też dodać wiecej lub mniej cytryny. Proporcje liści z wisni oraz owoców powinny zostać takie same, zmieniamy je tylko w przypadku kiedy chcemy zrobić więcej bądź mniej soku.
1 komentarze:
Liście z wiśni? Jakiego smaku to dodaje, bo ja pierwszy raz coś takiego widzę :)
Prześlij komentarz