Sok z pomidorów jest źródłem sodu, magnezu, wapnia, żelaza, kobaltu, cynku, miedzi, fluoru, fosforu, jodu, chloru, karotenów, kwasów nikotynowych, pantotenowych, foliowych, szczawiowych, biotynowych, a także witaminy K, C, B1, B2, B6. Co najważniejsze zawiera bardzo dużo potasu!.
FUNKCJE POTASU:
- aktywuje wiele enzymów
- wpływa na lepsze krążenie krwi
- uwydatnia pracę serca
- reguluje gospodarkę wodną
- bierze udział w przewodzeniu impulsów przez komórki nerwowe
- niezbędny przy syntezie białek
- zaparcie
- skurcze jelit
- nierytmiczne bicie serca
- problemy z mięśniami
- brak apetytu
- ból głowy
- suchość skóry
- problemy z koncentracją
- nerwowość
- pobudzenie
- trądzik ( tu generalnie u młodzieży )
- opuchnięcie kończyn
- skurcze
- omdlenia
- problem ze snem
- rany goją się znacznie dłużej
Sok pomidorowy ( pomidor ) zawiera dużą ilość tego składnika zatem w prosty sposób możemy uzupełnić jego brak w organiźmie. Oczywiście są również inne formy uzupełnienia potasu, ale sok z pomidora jest jednocześnie zdrowy i smaczny. Polecamy picie i kupowanie go. Dla osób które mają ochote na eksperymenty w kuchni i chcą samemu zrobić sok z pomidorów - przepis niżej.
Przepis na sok pomodorowy.
Potrzebne składniki: pomidory, cukier, sól
Sposób wykonania: Opłukujemy i dokładnie myjemy pomidory. Następnie umeiszczamy w misce i rozgniatamy przy pomocy tłuczka. Całość podgrzewam i czekamy aż się rozgotuje - nie potrzebujemy do tego wody, ponieważ potrafi się rozgotować we własnym soku. Kolejnym etapem jest przetarcie całej masy przez tarkę ( najlepiej 2-3 razy ) co pozwolu nam na oddzielenie soku od drobinek oraz skórek. Do pół litrowej butelki soku należy dodać 3 g soli oraz 10 g cukru.
0 komentarze:
Prześlij komentarz